Ние използваме "бисквитки", за да улесним вашето сърфиране, и да ви покажем реклами, които може да ви заинтересуват. Научете повече.
Приемам
Времето София
12°C
Времето Видин
13°C
Времето Сандански
3°C
Времето Плевен
12°C
Времето Пловдив
15°C
Времето Русе
13°C
Времето Сливен
10°C
Времето Шумен
12°C
Времето Хасково
15°C
Времето Варна
13°C
Времето Бургас
13°C

Какви са новите изисквания за личен асистент на инвалид?

Прочитания: 632  Няма коментари
Mеждуредие+- AРазмер на шрифта+- Принтирай
©Shutterstock

Имам дъщеря на 14 г., която е с 95% трайно намалена работоспособност, с право на чужда помощ и водеща диагноза - детска церебрална парализа. Аз съм вдовица и безработна. Досега съм й била личен асистент. Ходих при социалните в града ни и тази година, но ми казаха, че нямам право да кандидатствам за личен асистент, тъй като не отговарям на новите изисквания на програмата. Не можах да разбера доводите за отказа и ви моля да поясните правомерно ли е отхвърлянето на молбата ми да стана личен асистент на дъщеря ми?
Таня Михайлова, гр. Плевен


Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2017 г. са направени промени в Закона за семейни помощи за деца, които са в сила от 01.01.2017 г. С тях се въведе нов вид месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане. Размерът на помощта е диференциран в зависимост от степента на увреждането или степента на намалената работоспособност и в съответствие с нейното предназначение. Новият вид помощ за дете с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност включва и необходимите финансови средства за осигуряване на грижа в домашна среда. Размерът на тази помощ е 930 лв. 

С оглед осигуряване на справедливост и гарантиране на достоен и самостоятелен избор за използване на възможностите, които предоставя държавата за подкрепа на децата с трайни увреждания и техните семейства, на родителите е дадена възможност по своя преценка да управляват тези средства и да изберат дали лично да полагат грижи за своите деца, или да наемат асистент, както и за какво да ползват помощта. 

В случай че поставеният въпрос касае Националната програма “Асистенти на хора с увреждания“, която се изпълнява от дирекции “Социално подпомагане”, следва да имате предвид, че в обхвата на дейност “Личен асистент” попадат децата до 18 години с определена от 50 до 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност с определено право на чужда помощ. Децата с 90 и над 90 на сто трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане попадат в дейност “Помощник-възпитател”. 

По тази дейност могат да бъдат наемани безработни, подпомагани по реда на чл. 9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане или отговарящи на условията за отпускането на този вид помощ и подпомагащи възпитанието на деца с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане, или степен на трайно намалена работоспособност.
 

Безработните могат да бъдат включвани в дейността “Помощник-възпитател” и да участват в нея, ако отговарят на следните условия:

• да са членове на семейството или роднини по възходяща или низходяща линия до втора степен, по съребрена линия до втора степен, роднини по сватовство до втора степен или съжителстващи по смисъла на §1, т.2 от Допълнителната разпоредба на Закона за социално подпомагане, или от семейство на роднини и близки на дете с трайно увреждане, настанено в това семейство по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето;

• да живеят в едно и също населено място с това на човека, за когото полагат грижи; да не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или на професионална пенсия за ранно пенсиониране. Преценката за включване в програмата се осъществява от дирекция. “Социално подпомагане“ по настоящ адрес.



 Няма коментари

Напиши коментар:

CAPTCHA