Дъвченето на дъвка след консумация на цвекло, спанак и къдраво зеле може да понижи кръвното налягане, според британския диетолог Шарлот Милс. Тя говори с The Telegraph за този необичаен начин за подобряване на благосъстоянието.
Специалистът обясни, че листните зеленчуци и кореноплодите често съдържат високи нива на нитрати, които задействат процеси в тялото, разширяващи кръвоносните съдове, подобряващи кръвообращението и помагащи на мускулите да произвеждат енергия по-ефективно.
Милс цитира скорошно проучване на учени от King's College London и University of Reading, което установява, че повишаването на киселинността на слюнката чрез дъвчене на дъвка, подсладена със захар, помага на тялото да абсорбира нитратите по-ефективно, което води до понижаване на кръвното налягане.
В същото време диетологът предупреди, че човек не бива да започва редовно да дъвче сладка дъвка, тъй като прекомерната консумация може да навреди на здравето на зъбите и сърцето.
Преди това американските диетолози Лора Али и Маги Муун заявиха, че бананите имат положителен ефект върху здравето на мозъка. Според тях леко неузрелите банани са особено полезни./Zdrave.to