Четирима трансплантирани спечелиха 14 медала

Четирима трансплантирани българи спечелиха 14 медала, 7 от които златни, на eвропейското първенство за трансплантирани “Сърце и бял дроб” във Вантаа, Финландия. Страната ни беше представена от Мартин Настев, Георги Пеев, Евгени Георгиев и Огнян Ганчев. Огнян е с две първи места в плуването на 50 и 100 метра гръб, Мартин е шампион по бадминтон, Евгени е с три сребърни медала и един златен в плуването на 50 и 100 метра гръб и 50 и 100 метра свободен стил.

На еврошампионата за трансплантирани българите са №1 по медали на човек от отбора, като изпревариха официалните шампиони на европейското първенство за 2016-а. Британците имат 71 медала за 32-ма участници, а нашите - 14 медала за 4-ма. Не е малко. Още повече че всеки в това състезание е победител - след като вече е спечелил борбата за втори живот, го осмисля с върховно уважение към живота и благодарност към направеното за него от близките на донора, лекарите, семейството и приятелите.

“Участието ни стана възможно благодарение на лични средства и частни спонсори, които се отзоваха на усилията на Георги Пеев да се включим в състезанието. Те поеха ролята на държавата. Отборът ни е бил и единственият, в който всички се подготвят по усет, без треньор. Това вече не е само повод за гордост. Спортът е живителен за трансплантирания, но когато е под наблюдение на лекар, запознат с индивидуалните особености на човека, и под ръководство на спортен специалист. При самоподготовка има риск от неподходящи натоварвания, които да доведат до отхвърляне на органа”, обясни Евгени Георгиев.

“Тези медали са и за близките на донорите, чиито сърца носим, и за лекарите, благодарение на които живеем втори живот”, каза още Евгени Георгиев. Бившият полицай сега е председател на Алианса на трансплантираните и оперираните “Бъдеще за всички”. Той взе първия медал за отбора ни - бронз на тенис на маса в категорията мъже 45-54 г. Връща се и с 1 златен медал и 3 сребърни в плуването на 50 и 100 м гръб и 50 и 100 м свободен стил.